Yusuf Islam, ilahiler, ilahileri, ilahi, ilahiler download, indir-SeFaaT.CoM
 


RSS SeFaaT.CoM islami kütüphane

 

 

-
--
-
-
-
-
-
-
-
-

Cat Stevensi Yusuf Islam olmaya götürecek yolda sayisiz engel vardi. O pop sarkiciliginin zirvesine Cikmis, adi Avrupa ve Amerika,da ün kazanmisti. Maddî varligi, serveti, söhreti ve hele de günümüzde, neredeyse dinin yerini alan Cilgin bir müzik furyasinin sivrilttigi sahsiyetiyle Cat Setevens nasil Islama geldi. imani seCti?
Üstelik o, Islama karsi pesin hükümlerin ve hatta düsmanliklarin en kesif yasandigi Ingiltere,nin baskenti Londra,daydi ve bir Ingiliz vatandasiydi. Ama, Kur,an mücizesi onu o sartlar altinda ve orada da kurtarabilirdi. Cünkü Cat Stevens; bütün maddî refahina ragmen mutlu olamiyor ve birseylerin eksildigini gönlünün derinliklerinde duyuyordu.

Cat Stevens, söhretinin zirvesinde bulundugu yillarda hastalanmis ve hastahanede yatmak zorunda kalmisti.

Oradaki düsünceleri Cok degismis, Ciktiktan sonra, insan île Allah illskisini anlatmaya Calisan sarkilar yazmisti. Iste, tam bu sirada, daha önce Müslüman olan agabeyi Davut imdadina yetisti.

 

Olayi kendisi söyle anlatiyor: 1975,de agabeyim Kudüs sehrini ziyarete gitmisti. Ziyaret programinda Mescid-i Aksa da bulunuyordu. Camiye girer girmez iCinde barisCi, doyurucu garip hisler belirince, bana hakkinda hiCbir sey bilmedigimiz bu dinden, yani Islamdan bahseden bir kart atmisti. Londra,ya döndügünde, bana Kur,an,in asliyla Ingilizce tercümesini ihtiva eden bir kitap hediye etti. Talihliydim ve Allah hayatimi aydinlatmak istemisti. Agabeyimin okumam iCin hediye ettigi Kur,an,i okudum ve aradiginim bu din oldugunu anladim. Allah,in bana, beni hak yola irsad etmek iCin gönderdigi bir hidayetti bu. Müslüman olmaya karar verdim. Allah,a sükrediyorum.

,Kur,an,la karsilasincaya kadar, hayatin gayesi bir sirdi benim iCin. Hayati ve her seyi düzenleyen bir Hakîm,in varligina inaniyordum; peki ama kimdi bu görünmeyen san,atkar?

,Pek Cok manevî-ruhî yollardan geCmistim. Ne yazik ki hiCbiri beni doyuramamisti. Yönü olmayan bir kayik gibiydim. Fakat Kur,an,i okudugum zaman, beni öyle bir hal bürüdü ki, sanki o benim iCin varedilmisti, ben de onun iCin yaratilmistim.

,Bir buCuk yildan fazla bir süre durmadan Kur,an okudum. Ve bu süre iCinde hiCbir Müslümanla karsilasmadim. Kur,an,in mesaji iCinde kendimi yitirmistim. Iki tercih vardi önümde:

,Ya kendimi tümüyle teslim edecektim, ya da kendi müzik yolumda yürüyüp gidecektim.,

Ama müzik yolunu degil, Kur,an,a teslim olma yolunu seCti. Cünkü, daha ilk sayfalarda Kur,an onu teslim almisti. Söyle anlatiyor:

,Fatiha Süresini okuduktan sonra, verdigi mesajin cihansümul oldugunu anlamaya basladim. Simdiye kadar gördügüm kitaplarin hiCbirine benzemiyordu. Bütün kelimeler garip bir sekilde yakindi bana sanki, iCimi bir yakinlik ve erime duygusu kapladi. Okyanusunu bulmus bir irmak gibiydim.

,Kur,an her seyin üzerinde dos dogru ve ap aCik olup. herkesin anlayabilecegi kadar sadedir. Muhakkak ki, Allah tarafindan gönderilmistir ve hiCbir fani tarafindan da taklit edilemeyecektir. Cünkü, oldugu gibi gerCektir. Makul bir dünyada Islama sadakat kabul görecektir. Fakat insanligin hepsi makul degil ki. Her birimiz, aklimizin yettigi kadar ve pek de mükemmel olmayan yollarda, en iyi bildigimiz gibi gitmekteyiz.

,Eger inancimiz olsaydi, birCok hatali ve yanlis basamaklari atlayacaktik. Kötülügün en esasli kökü, bencillik ve gururdur. Bu hisler, insani aynen seytan gibi düsmanlik ve ayriliklara veya garip doktrinler ile sapik yollara istek duymaya meylettirir.

,Kainatin büyüklügü Ve yüceligi sizi hayrette birakmiyor mu? Perde arkasindaki o ilahî gücü görüp, kendinizi ona Verdiginizde büyük bir huzura kavusacaksiniz.

,Kardeslerim, her seyi hakkiyla bilen ve kendini tanimasi iCin bizi yaratan Allah,tan baskasina tapmayiniz. O ki rahmet ve adaletiyle, ölüm ve hayatla, yerleri ve gökleri kontrol eder.

,Dünyanin geCici güzelligine aldanmayalim. Cünkü dünya, yalniz gelecek günlere hazirlanma yeridir. Bütün peygamberler gerCegin ögreticisidir. (Salat ve selam onlarin üzerine olsun) Mukaddes Kitap Kur,an. Allah,tan korkan, inanan, ibadetini yapan ve sadaka verenler iCin, mutlak bir Kitap,tir. Allah,in selami üzerine olsun. O Peygamber,e Kur an 1400 yil önce vahyedilmis ve ondan önceki her peygamber bu Kitap,ta tasdik edilmistir.

,Son peygamber Hz. Muhammed (s.a.v.), cahillik ve kara günler iCinde bulunan. Hz. Ibrahim,in getirdigi dinin kaybolmaya basladigi ve parCalara ayrildigi Mekke,de dünyaya geldi. Insanliga rahmet ve sefaat iCin gönderildi. O bütün zamanlarin en mükemmel insanidir.

,Kainat bir harmoni iCinde yaratilmistir. Sirlari ve güzelligi sonsuzdur. Gözlerimizle gördügümüz, kulaklarimizla isittigimiz, sadece bu kainatin bir küCük parCasidir. Geride kalanlari pek isitemiyoruz.

,Insanoglu gerCegi bilmek iCin yaratildi ve Islam insanlik iCin gerCek bir kilavuz oldu. Kur,an bizi karanlik ve batil inanislarin iCinden alip, kainat iCindeki yerimizi göstererek aydinliga Cikarmistir. GerCek isigi arayanlar iCin Kur,an yeterlidir ve onu dogru yola iletir. Insanlik büyük bir ailedir, fakat asmamiz gereken birCok engeller vardir. Nefsimizin baskisindan kurtulup, yaratilisimizin gerCek gayesini anlayabilmek, en büyük hedefimiz olmalidir.,

Yusuf un Teslim Olusu adiyla yazdigi kitabinda dolu ve ince duygulu bir müzik adaminin gönlü Cagildiyor. Söyle basliyor kitabina:

,Pek Cok arkadasim neden Müslüman oldugumu merak ediyor, ,Islam nedir?, diyorlar. Evet, hikayeme Islam,in bugün sanilan anlamiyla basit bir din olmadigini anlatmakla söze baslamam gerekir.

,O, hayatin ve tabiatin her cephesine hükmeden Ilahi bir kanundur. O, teslim olmak demektir. Bütün kainat bir muhabbet ve teslim olmak demektir. Bütün kainat bir muhabbet ve teslimiyetten ibarettir. Ve hiCbir sey kendi kaderinden kaCamaz. Bir defa bu muhtesem planin varligiin sezip kabul ettikten sonra, bütün yollarin yalniz bir gerCege ulastigi noktaya gelmis olursunuz. Artik kendinizle kavgayi birakmis ve huzura garkolmussunuzdur; Allah,a tatli bir teslimiyetin iCine girmissinizdir.,

Iste bu tatli huzuru bulan Yusuf Islam, söhretinin zirvesindeyken müzigi birakti. Bütün müzik aletlerini satti. Plaklarinin da gelirini ekleyerek, bütün mal varligim Islama adadi. Hedefi, önce Londra,da bir mescit yaptirmakti. Sonra da, Müslüman Cocuklarinin egitilecegi okullar yaptirmak istiyordu. Ilk olarak, Yusuf Islam,in baskanlik ettigi bir teskilat (Islamic Circle Organisation) Londra,nin banliyölerinden. Brent,de Müslüman Cocuklari iCin özel bir anaokulunu faaliyete geCirdi.

Ingiltere,de su siralarda îslamî ögretim yapan özel okullar aCilmis bulunuyor. Hükümet, katolik ve Yahudi cemaatlerinin kurdugu okullari resmen tanidigi halde, Müslümanlarin israrla taleplerine ragmen, îslamî okullari tanimaya yanasmiyordu. Yusuf Islam ve arkadaslarinin Calismalari bu aCidan büyük önem tasiyor. Su ana kadar yürütülen temaslar sonucu Anglikan Kilisesi, Katolik Killsesi île Yahudi Cemaatinin desteklerini saglayan grup, öteki cemaatlere verilen hakkin kendilerine de taninmasi iCin Egitim Bakanligi,ni ikna edecege benziyor.

Kendisiyle yapilan bir konusmada Yusuf Islam: îngiltere,deki mevcut egitim sisteminin îslamî bir suur kazanmak isteginin gerCeklesmesine imkan vermedigini, bu sebeple.

 

Ingiltere,de yasayan Müslümanlarin resmen taninmis cemaat okullari kurmalarinin siyasî haklari oldugunu, söyledi. Yusuf Islam, ,ögretmen ve yöneticilerinin Islam,a sikica bagli oldugu ve ders programi île ders disi Calismalarda îslamî esaslarin dikkate alindigi bir egitim sistemini olusturmak. biz müslümanlarin ilk görevidir., diye ekledi.

,Kendisinin basinda bulundugu teskilatCa kurulan okul, mütevazi imkanlarla Calismaya basladi. 250.000 sterlin sermaye ile kurulan okulda yaslari üC ila bes arasinda 17 ögrenci bulunuyor. Ilk merhalede bir anaokulu hüviyetinde Calisan bu egitim kurumuna kabullerini bekleyen yaklasik 120 aday ögrenci var...

,Tecrübeli egitimciler tarafindan CerCevesi Cizilen ders programinda, Kur,an, ArapCa, Ingilizce, Islam esaslari, îslam tarihi, Cesitli sosyal bilimler. Matematik, sanat ve beden egitimi dersleri bulunuyor.

,Yeterli malî kaynaklara sahip olmadigindan kabarik aday listesini okula kabul imkani bulamadigini bildiren Yusuf Islam, en azindan 100 ögrenciyi barindiracak daha genis bir yer anyor. Gerekli izini alir almaz okulu tam tesekküllü bir ilk ve ortaokul haline dönüstürecegini de bildiriyor. Böyle bir izin verilmesi, ayni zamanda ingiliz Hükümetinden malî yardim almalarina da kapi aCmis olacak.,

Yusuf Islam,in Müslümanligi bilhassa Ingiltere,de genis yankilar yapti. Onun faaliyetleri ve Calismalari Ingiliz genCligi üzerinde büyük ilgi uyandiriyor. Bu ilgiyi degerlendiren Ingiliz BBC Radyosu, onu 1984,ün ilk günlerinde konusturdu. Yusuf Islam, kendisine ayrilan radyo programina Kur,an okuyarak basladi. Sonra da, bu ayetlerin Ingilizce aCiklamasini yapti.

Radyo yetkilileri, programin dinleyiciler tarafindan büyük ilgi gördügünü belirttiler.

Yusuf islam, eski hayranlarina, her firsatta söyle sesleniyor: ,...Duygularimi sizinle paylasma firsati verdiginiz iCin Cok tesekkür ederim ve dilerim Allah,tan siz de dogru yola gelesiniz. Müzik kalplerimizi bir araya getirmisti ve yillarca ümitlerimizin dili oldu. Yine bir parCasi olarak kalacak insanin, nasil ölüm hayatin bir parCasiyla, nasil ölümden sonra bir hayat varsa; tipki onun gibi, müzigin ötesinde de bir dünya vardir.,

Yusuf Islam ile yapilan röportajlardan bir seCim yaparak onu daha yakindan tanimak ve düsündüklerini anlamak mümkündür. Simdi kisaca bakalim sorulara ve cevaplara:

,Cocuklugunuzda dinî duygulariniz nasildi?,

, Annem IsveCli bir Babtist, babam Kibrisli bir Rum Ortodokstu. Evde az veya Cok az bir Hiristiyanlik havasi vardi. Londra,nin merkezinde eve en yakin bir Roma Katoliklerinin okuluna gönderildim. Orada Allah,a inanmamizi ögrettiler. Ama, Allah,a giden tek yolun Isa araciligiyla oldugunu söylediler. Allah île direkt bir iliskimiz yoktu. Bu inanci kabul etmistim. Cünkü ana-babamin inanci böyleydi. Onlarin benden daha iyi bildiklerini farzederdim.

,,11 yasinda iken karisik dinlerden ögrencilerin bulundugu bir okula gittigimde az veya Cok kiliseden ayrilmistim. Ama, Isa,nin üzerimdeki etkisi, Teslis,in ne manaya geldigini düsünmeden devam ediyordu.

,Islamla sereflenmeden önce yine dindar miydiniz? Degildiyseniz, önceki inancinizi niCin degistirdiniz? Sizi Islama Ceken özellik neydi?

,Dis dünya benim iCin Cok Cekici idi. Cok eglenceli ve heyecanliydi. Müzige basladigim sirada, dini daha ciddiye almam gerektigine dair duygularim olmasina ragmen, sözde bir Hiristiyan haline geldim.

Kilisenin akilci yönü, pazar günleri günah isleyenlerin affedilmesi bana iki yüzlülük gibi geldi. Bu düsünce kiliseden ayrilmama sebep oldu.

,15-16 yaslarimda sarki yazmaya basladim. 19,una ayak bastigimda ilk büyük basarimi almistim. Asiri derecede iCki ve sigara iCiyordum. 20 yasimda da tüberküloz yüzünden hasta düsmüstüm. Hastalik, san,atimda bir duraklama göstermisti. Hayatimi yeniden gözden geCirmem gerekti.

,Dogunun dinî felsefeleri île ilgilenmeye basladim. Hippilik dönemimde bu bende tutkulasti. Budizm hakkinda kitaplar okumaya basladim. Budizmi, kati ve dogmatik kilise ögretilerinden Cok Cok doyurucu buldum. Budistler gibi kendimi bu dünyadan koparmak iCin et yemez oldum. Yoga yapmaya, tefekküre dalmaya basladim. Bu, Hiristiyan din anlayisina karsi hoslandigim ilginC bir alternatifti. Ancak pratigi göCtü.

.,Aslinda inceleme meraki da sarmisti beni. Ailemin Rum (Yunan) kökenine dogru gittim. Pisagoras,i ve her seyin matematik formülle sonuClanabilecegi ve kainatin matematik kaideler altinda isleyebilecegi teorisini ögrendim.

,Bunun da pratigi hala mümkün degildi. Bana nasil yasanabilecegini söyleyemiyordu. Sonunda elime Kur-,an verilene kadar bana hiCbir dinin yardimci olamayacagini sandim. Islam hakkinda az bir seyler biliyordum. îslami, millî, yabanci bir kültür olarak degerlendiriyordum. Yani dinden Cok, bir inanC olarak degil de, bu asra ait olmayan bir medeniyet olarak düsünüyordum. Tabii ki bu düsüncem, kitaplarda yazilan îslam ile sekillenmisti.

,Kur,an-i Kerîmi okudugumda, yalniz bir Allah,in ve dinin de yalniz bir din oldugunu farkettim. Yine Kur,an,in insanlara rehberlikte, hidayette ve imanda en son oldugunu anladim. Kur,an,i okuyusumdan bir yil sonra, Kur,an,in gösterdigi sekilde yasamaya Calistim.

,Islam, insanoglunu siniflara ayirmiyor. Tevhidi, nereye giderseniz gidin, her konuda ayni kaideleri göreceginiz kainatin gayesi olarak gördüm.

,îslami her Caga uygulanabilecek buldum. Bu arada bir baska sey daha var. Kur,an-i Kerim kendisi bir mucizedir. îslamin önemi, insan ve ruhu ile direkt olarak konusmasidir.

,Kur,an-i Kerîmi okudugumda, îslamin belli bir devir dini olmayip, her Cagda ve mekanda uygulanabilir bir din oldugunu, diger dinler gibi yetersiz olmadigini gördüm. Kur,an-i Kerîm, degisik seviyedeki insanlari muhatap alarak, ruhlarina gerCegi anlatan tek kitaptir. Bu sirri kesfettigimde kendi kisiligimi buldugumu anladim.

,Bir gün birine rastladim. Londra,da yeni bir cami aCildigini söyledi bana. Dinimi kabul etme zamani gelmisti. 1977 kisinda bir Cuma günü camiye gitmek üzere evden ayrildim. Cuma namazindan sonra imama varip Müslüman olmak istedigimi söyledim. Müslümanlarla ilk temasim böyle oldu.,

Yapageldiginiz seyleri aniden birakmak ne kadar zor olmustur degil mi?

,Zor olmadi; Cünkü, iCki. sigara ve faiz gibi aslinda beni tüketmekte, olan kötülükleri birakmam gerektigine iCten inaniyordum. Ama, yine de eski arkadaslarimdan kopmam zordu. ,Neden Islamin mesajini kavrayamiyorlar, diyordum, kendi kendime... îliskilerimi kesmeden inancima bagli kalmaya Calistim. Fakat en nihayet bir noktaya geldim ki, dinim iCin geCmisimle Islam arasina bir Cizgi Cekmem gerektigine karar verdim. Bu arada pek Cok denemelerden geCtim. Söz gelimi, Müslüman olmayan arkadaslarimin arasinda bulunurken, ,özür dilerim, diyor ve sessizce namaz kilmaya gidiyordum. Nereye gittigimi söylemiyordum onlara; bunun biraz tuhaf kaCacagini düsünüyordum. Sonra, birgün namaz kilmak iCin ayrildigimin bilinmesi gerektigine karar verdim. HiC kimse karsi Cikmadi, hem de saygiyla karsiladilar. Siz ayaga kalktiginiz ve görevinizi yaptiginiz zaman, Allah sizin iCin kolaylastiracaktir bunu; daha sonra da fazla bir mes,elem olmadi.,

Bir yönde siz. Bati toplumu ve kültüründen Cikip geldiniz. Simdi, Bati hakkindaki degerlendirmeniz nedir?

,Bati kültürü makine ve teknolojiye dayanir, insanlar makineden daha degersizlesiyorlar. Mesela, su insanoglu hiCbir yerde bir planda yok. Esas olarak Bati kültürü bos bir kültürdür. Acimasiz ve gerCek bir öz varligi yok. Insanin gayesi, makine iCin yasamak degil, Allah,a kulluk ve onun hükümlerini yeryüzünde uygulamaktir.,

Müslüman olduktan sonra akrabalarinizla iliskileriniz nasil oldu?

,Müslüman olarak akrabalik (sila-i rahim) bagini koparmadim. îslamî sinirlar iCinde iliskilerimi sürdürdüm. Onlan Islama davet ettim. Hepsi de Allah,in birligine ve Hz. Peygamber,in risaletine inaniyorlar. ICki iCmiyorlar, ancak günlük yasayislarinda, davranislarinda bütün olarak Islam,i uygulamiyorlar. Bunun sebepi, sürüp gelen aliskanliklar, kemiklesmis ve donmus Bati sosyal yapisidir. Bilindigi gibi, insan aliskanliklarini kolay kolay terkedemiyor. Bunun bir adim ilerisi onlar iCin Islama teslimiyettir, insaallah... Su anda ailemizde ben ve esim îslami bütünüyle yasamaya Calisiyoruz. (Yusuf Islam, bir Müslüman Türk kiziyla evlidir.)

Müzige karsi su andaki tavriniz nasil?

,Müzikle ilgili her türlü Calismadan kaCma tavrini benimsedim. Önceki düstügüm tuzaga düsmekten korkuyorum. Müzik zararsiz bir zevk olabilir. Ama, Müslüman olarak vazifelerimizi ihmale götürebilir. Ki, bu da tehlikeli olabilir. Yani müzik, dikkatlice kullanilmasi gereken kuvvetli bir ilaC gibidir.,

Bugün ve bu Cagda pop dünyasi. iCinde Müslümanlarin da bulundugu milyonlarca insani pesinden sürüklüyor. Bu konudaki görüsünüz nedir?

,Ne yaziktir ki, insanlar bugün bayagi arzulari iCin bir seyler satin almaya itilmis durumda. Plaklar, filmler, bantlar ve magazin yayinlarinin Cogu, sadece para kazanmak iCin...

,Pop müzigi dinlemek rüya görmek gibidir; ruha geCici bir esenlik saglar. Bu müzigi dinleyenler umumiyetle ,gerCege, ulasmak özlemi iCinde olanlardir. Müzik onlara kisa süreli bir ferahlik kazandiriyor, bunu ,modern hayat, dedigimiz bu acimasiz sistemden bir Cesit kaCis olarak degerlendirebiliriz. .

Islam,i kabul ettiginizde babanizin tepkisi ne oldu?

Babam kisa bir süre önce, benim Müslüman olmamdan memnun olarak öldü. Hatta ölüm döseginde iken, o da kelime-i sehadet getirdi. Annem ise, Allah,a

hamdolsun, attigim adimlardan hosnuttur, îyl bir Müslüman olan esimi beraber seCtik. Zaman zaman bizimle birlikte namaz kilmaktadir. Onun da yakinda Müslümanligini ilan edecegini umuyorum.,

Eski hayatinizi özlediginiz oluyor mu?

HiCbir zaman. Cünkü ben, Rabbimin muhabbetine kavustugum iCin mutluyum» Bir deyis vardir: ,Hayat, ekmek gibi güzel kokuludur, ama yemesi kokusu kadar güzel degildir., Hayattaki uzun tecrübelerim sonucu vardigim nokta budur. En güzel seyin, insanin kendi halinde ve Yaraticisiyla iliskisinden memnuniyeti olduguna inaniyorum. Sözlerimin en iyi delili de bugünkü halimdir. Cagdas medeniyetin bütün imkanlarina sahip oldugum zamanlarda iCimde bir mutsuzluk, bir bosluk hissediyordum. Ama su an, Allah,a hamdolsun, yolumu buldum. Bir insan iCin Allah,a yakin olarak Müslüman ve saliha bir esle mutlu bir aile iCinde yasamaktan daha güzel bir sey olamaz.,

Islam ülkelerini ziyaret ettiniz mi?

, Evet, Allah,in lütfuyla, 1979 baslarinda umreye gittim, Insaallah, yakinda Hac farizasini da yerine getirmeyi umuyorum.,

Simdi hangi Islami faaliyette bulunuyorsunuz?

,Biz (Cami Arkadaslari Cemiyeti) adi altinda bir cemiyet kurduk. Gayemiz, camiyi hayatimizin ana otagi haline getirmektir.

,Bugün bizler camiye geldigimizde yere bakarak geliyoruz. Cünkü, camiye gelen Ciplak ve süslü kadinlarin arkasi kesilmiyor. Bu îslamî olmayan sartlardan camileri kurtarmak gerekir. Cami bizim faaliyetlerimizin merkezi, bizi birlestiren bir unsur olmalidir. Aramizdaki ihtilaflari bir yana birakarak camide birlesmeliyiz.,

Siz Ingiliz Müslümanlari bu aCidan ne yapiyorsunuz?

,Ben ingiliz degilim, bir Müslümanim. Her seyimi Islama baglamis bir kisiyim. IrkCiliga îslamin temel esprisl CerCevesinde karsiyim. Benim iCin önemli olan îslamî uygulamak ve yasatmaktir. Benim durumum ilk Müslümanlarin durumundan farkli degil. Onlar cahili bir toplumdan Islama geldiler. Bu günkü durum ise, önce Müslümanlari Islama, sonra islam disi kitleleri îslama davet etmeyi gerektiriyor.,

ingiltere,deki gayr-i müslimler arasinda Islami yayma konusunda nasil hareket edilmelidir sizce?

,Hiristiyanlar gibi davranmamali ve Cok dikkatli olmaliyiz. Bu, hepimiz iCin büyük bir sorumluluk. Islam yalnizca agizla anlatilip yayilamaz, önce, hareketlerinizin dogru olmasina dikkat etmelisiniz, sonra söyleyeceginiz tek sey var: ,Deyin, O Allah,tir ve birdir.,

Sakin ola ki, Islam,in tümünü birden sunmaya kalkmayin. Hz. Peygamber (s.a.v.) Muaz,i Yemen,e gönderirken, ona söyle dedi:

,Ehl-i Kitap olan bir kavme gidiyorsun. Onlari önce Allah,in birligine (Tevhid,e) davet et. Bunu kabul edip ögrendiklerinde, Allah,in kendilerine bir gece ve gündüzde bes vakit namazi emrettigini söyle. Namaz kilarlarsa, Allah,in kendilerine mallarindan zekat vermelerini emrettigini ve bunun zenginlerinden alinip fakirlerine verildiginl anlat. Buna da razi olduklarinda, zekatlarini al, ama mallarinin en iyisini almaktan sakin,,

,Müslüman önce ahlakli olmali, kibar, müsfik ve misafirperver olmali; kendini Hz. Peygamber,in (s.a.v.) sifatlariyla donatmali.

,însanlara akil ve mantik CerCevesinde bir seyler anlattiginizda belki dediklerinizi kabul ederler, ama yaninizdan ayrildiklarinda, sizin bir sey yaptiginizi görmedikleri iCin duyduklarini da unuturlar. Aise (r.a.), ,Peygamber yasayan bir Kur,an,di, diyor. Her seyin anahtari burada iste. Kur,an,i ele alip sadece okumanin manasi yoktur. Kur,an, insanin kemale ermesi iCin Allahü Teala,nin indirmis oldugu ögretilerin bütünüdür. O halde onu basit bir agiz araci olarak kullanamazsiniz. Onu hayatiniza aktarmaniz gerekir. Bu, az konusup Cok sey yapmak demektir. Sunu hiC akildan Cikarmayin; bir kisiyi îslama hidayet edecek olan yalnizca Allah,tir.,

Evet ama, bu ülkede îslam,a karsi haber-yayin organlariyla yürütülen propaganda öylesine büyük ki, halk Islam diye bir seyin varligindan habersiz; mevcut durum alismis ve kaniksamis durumda. Böyle bir ortamda insanlara nasil ulasabiliriz? GerCek Islam,dan nasil haberdar edebiliriz, onlari?

Surasi bilinmelidir ki, son karari veren daima insanlarin kendileridir; kimse gazetelerde okudugu herseye veya duydugu her habere hemen inanacak kadar aptal degildir.

Bununla birlikte, Müslümanlarin davranislarinda bir takim kötü aliskanliklarin yansidigini görürlerse, herhalde okuduklarina inanmamazlik etmeyeceklerdir.

,Bakin, teblig bizzat yapilir, îslami yaymanin en iyi yolu arkadasliktir, sahabelesmektir. Bugünkü haber yarin iCin eski haberdir. Insanlar pek Cok yalan ve yanlislara maruz birakilabilir, ama pek öyle etki altina da alinamazlar. Onlari en Cok etkileyen sey, temas iCinde olduklari, birarada bulunduklari kisilerdir.

,O halde, eger Müslümansaniz ve sözgelimi yakinlarinizdan biri îslami yasamiyorsa, bir Tom,a, dick,e ve Henry,ye gitmeden önce bu yakininiza gitmelisiniz. Önce aileniz Müslüman olsun, güvenlik altina alinsin. Sadece sizin Müslüman olmaniz sizi cezadan kurtarmaz. Pek Cogumuzun hala Islamin mesajini ögrenmeye ihtiyaci var.,

Neden resminizin Cekilmesini istemiyorsunuz?

,Bunun iki sebepi var. Birincisi, resim insanin bütün sahsiyetini tam olarak aksettirmez. Insanin kalbinde tasidigi seyi, insan ruhunun asil cevherini göstermez, sadece kisinin dis görünüsünü verir. Halbuki ruh, devamli varolan bir sirdir, cesed ise zahirî bir görünüsten ibarettir.

,Ikinci, fotograf makinesi bana boslukta oldugum günleri hatirlatiyor. Ben Müslüman olmadan önce sarkilar söylerdim, yerli ve yabanci pek Cok fotografCi, gazeteci, radyo ve televizyon temsilcileri bana gelirler, fotograflarimi Cekerlerdi. Bu hatiralarim Müslüman olduktan sonra beni üzüyor, Cünkü Allah,a hamdolsun Müslüman oldum. Onun bize kazandirdigi seref yeter. Baska seye ihtiyacimiz yok.,

Islam,in serefini kendisi iCin yeterli sayan Yusuf Islam,dan gelen son haber de sudur: ,Pop Sarkicisinin Kur,an Kursu,

,Müslüman oldugu 1979 yilindan bu yana, din degistiren Ingilizlerin sembolü haline gelen ve Islam dininin yayilmasi amaciyle Cesitli faaliyetlerde aktif rol oynayan Yusuf Islam, Ingiltere,de aCtigi Kur,an Kursuyla bu alandaki Calismalarinda önemli bir adim daha atmis oldu.

,Vaktinin büyük bir bölümü nü Kur,an ögretmek ve Islam dininin yayilmasi iCin kullanan Yusuf Islam, kurslara gelen ögrencileriyle teker teker ilgileniyor.

Yusuf islam, Kur,an Kurslarinin sayisini yakin bir gelecekte Cogaltmayi düsünüyor.

,Son yillarda birCok Avrupa ülkesinde oldugu gibi, ingiltere,de de büyük ilgi gören islam dininin yayginlasmasi Cabalarina büyük katkida bulunan Yusuf islam, Kur,an Kurslarinin yanisira hazirladigi video kasetleri ve din kitaplariyla Avrupa toplumundaki islam uyanisinda gönüllü olarak hizmet ediyor.

,Yusuf islam, üC kizim da Müslüman olarak yetistiriyor.

,En büyük amacinin ingilizler de dahil olmak üzere, Cesitli milletlere mensup Müslümanlari biraraya getirmek oldugunu hürriyet muhabirine söyleyen Yusuf islam, ingiliz kanunlari CerCevesinde aCtigi Kur,an Kurslarinin sayisini yakin bir gelecekte Cogaltmayi düsünüyor.

,Duygulu ve sicak sesiyle milyonlarin hayranligini kazanan ünlü sarkici, bundan böyle sarkilarinda eskiden oldugu gibi, sevgililerine degil. Islama gönül verenlere ve vereceklere seslenecek...,

Yusuf islam bu seslenisini son olarak bir kasetle yapti, ilahilerle süslü bu eser. ingilizce konusanlara Peygamberimizin (a.s.m.) hayatini sanatkarane biCimde anlatiyor.

Yusuf îslam, bütün islam dünyasi ile de ilgileniyor. Bosna-Hersek,e tirlar dolusu insanî yardim malzemesi ile ulasiyor, Filistinli, hatta Filipinli Müslümanlarla ilgileniyor. Kisacasi, hayatini îslam,a hizmet etmeye vakfetmis ihlasli bir Müslüman olarak hepimize örnek oluyor.

ilahi indir,ilahi yukle,ilahiler dinle,ilahiler,ilahici,ilahileri indir  Anasayfa ilahiler  Yusuf Islam-Bismillah