Deccal kimdir, deccal ne zaman cikicak, deccal,özellikleri, nerden taninir-SeFaaT.CoM
 


RSS SeFaaT.CoM islami kütüphane

 

Deccal Kimdir?

Kiyamete yakin bir dönemde cikip Islam dinini ve ümmetini ifsad edip kötülüklere sürükleyecek olan ve ayni zamanda kiyametin alametlerinden sayilan biri.

Deccal,
declin mübalaga sigasi olup cok yalanci, aldatici, hilekar manasina gelmektedir. O ,Bu ümmetin ahir zamaninda cikacak Yahûdîlerden biri olup ilahlik iddia edecektir. Yalanci oldugundan kendisine bu isim verilmistir. (Ibn Manzûr, Lisanü'l-Arab, Beyrut 1389, I, 948).

Deccal, aldatici ve yalanci özelligi ile, cok eski batil dinlerde de varligi kabul edilmis olup ilk olarak Zerdüst dininde görülmüstür.

Kur'an-i Kerim'de Deccal'den bahsedilmez. Ancak sahih hadis. kitaplarinda Deccal'le ilgili pek cok rivayet vardir. Hz. Peygamber (s.a.s.), bir hadislerinde:
Süphesiz on alamet zuhur etmedikce kiyamet kopmayacaktir. Doguda, Batida ve Arap yarimadasinda birer yerin batmasi: Duman; Deccal; Dabbetü'l-arz ; Ye'cûc ve Me'cuc; günesin battigi yerden dogmasi ve Aden topraginin sonundan (Yemen'den) bir ates cikarak insanlari hasrolacaklari yere sürmesi buyurmustur. (Müslim, Fiten, 39, 40, 128, 129; Ebû Davûd, Melahim, 12; Tirmizî, Fiten, 21; Ibn Mace, Fiten, 25, 28).

 

  Deccal'in cikmasi haktir. Deccal, belli bir sahis olup, Cenab-i Allah onunla, kullarini imtihan edecektir. Deccal olsun, diger kiyamet alametleri olsun bizim icin gaybdir. Bunlar hakkinda bilgi edinmemiz ancak nakil (Kur'an ve hadis)le mümkün olur. Akilla verilebilecek bilgilerin isabet etmeme ihtimali büyüktür. Öteden beri kiyamet alametleriyle ilgili olarak cok te'vîller yapilagelmistir. Herhangi bir dayanagi olmayan bu te'villerin gecerliligi de yoktur. Ayrica bunlar, akilla ulasilamayacak bilgiler oldugundan, yapilacak te'viller, halki yanlis bilgilendirme vebaline sevk edecektir. Ayni yanilgi ve vebal bunun icin de söz konusudur.

Bazilari Deccal'in komünizm oldugunu ileri sürerler. Ancak komünizm bir sahis degil, bir sistemdir. Halbuki hadis-i seriflerde Deccal'in vasiflari siralanirken, onun, her haliyle bir insan oldugu belirtiliyor. Ancak gözlerinin birinin kör oldugu bildiriliyor. Nitekim bir hadislerinde Hz. Peygamber (s.a.s.);
Hic bir peygamber yoktur ki ümmetini tek gözlü yalanci (Deccal)'den uyarmis olmasin. Dikkat edin ki onun bir gözü kördür. Rabbiniz ise tek gözlü degildir. Körün (Deccal'in) iki gözünün arasinda KFR (kafir) yazilmis olacaktir buyurdular. (Buharî, Fiten, 26; Müslim, Fiten, 101; Tirmizî, Fiten, 56)
Hz. Peygamber (s.a.s.) bu hadisleriyle Deccal'in bazi vasiflarini haber veriyor. Buna göre Deccal, bir gözü kör olan bir insandir. Hz. Peygamber de ümmetini Deccal'e karsi uyarmistir. Zira Deccal, bazi harikalar gösterecek ve tanri oldugunu iddia edecektir. Imansizlarla, bazi zayif imanlilar, ona kanacaktir. Imani kuvvetli olanlar ise kanmayacaklardir.

Dünya, imtihan yeridir. Insanlar bu dünyada imtihana tabi tutulmaktadirlar. Deccal da bir imtihan vesilesidir. Allah'in kendisine verdigi gücle birtakim harikalar gösterecektir. Deccal'in gösterecegi harikalara
istidrac denir. Istidrac, inancsiz ve serîr kimselerin arzularina uygun olarak gösterdikleri harikalara denir.

Ilahlik iddia eden Deccal, istidrac türünden harikalar gösterecek ve neticede bazi zayif inanclilar buna aldanacak, imani kuvvetli olanlar ise kanmayacaklardir. Zira insanlar cok iyi bilirler ki, ilah dogmaz, yemez, icmez, acikmaz, susamaz, dünyada insanlar tarafindan görülmez. Halbuki Deccal ise bir insandir, üstelik eksik yani kör bir insan ve hatta kendi gözünü iyilestirmekten aciz bir yaratiktir. Iste insanlar, akillariyla bunlari bilebilecekleri icin Deccal ve benzerlerinin istidrac göstermeleri mümkinattandir. Müseylemetü'l-kezzab gibi peygamberlik iddia edenler ise
ihanet türünden harikalar gösterebilirler. Yani isteklerinin ziddi gercekleserek rezil olurlar. Istedikleri yönde harika gösterseler; yalanci peygamberle gercegini halk ayirt edemez. Ve bu, halkin sapmasina sebep olacagindan caiz degildir. Insandan peygamber olur ama ilah olamaz. Hz. Peygamber (s.a.s.), Dikkat edin Deccal'in sag gözü kördür. Rabbiniz ise tek gözlü degildir diye ümmetini bu konuda uyararak Deccal'in harikalarina aldanmalarini önlemistir. Hadislerde Deccal'in iki gözü arasinda KFR (kafir) yazilacagi ve bunun herkes tarafindan okunacaginin bildirilmis oldugunu ifade ettik. (Müslim, Fiten,102, 103,105). Deccal, müminler icin cok büyük bir fitne oldugundan, bütün peygamberler ümmetlerini Deccal'e karsi uyarmislardir. (Buharî, Fiten, 26; Müslim, Fiten, 101).

Yine hadislerde bildirildigine göre Deccal, Medine'ye giremeyecektir. Zira, Deccal ciktigi zaman Medine'nin yedi kapisi olacaktir ve her kapida iki melek bekcilik yaparak Deccal'i Medine'ye sokmayacaktir. (Buharî, Fiten, 26; Müslim, Fiten, 112).

Deccal, Medine'nin disindaki bazi islenmedik tarlalara kadar gelecek, o günün en hayirli insani cikip Deccal'e,
Sehadet ederim ki sen, bize Rasûlullah'in sözünü ettigi Deccal'sin diyecektir. Deccal de yanindakilere, Ne dersiniz, bu adami öldürsem, sonra diriltsem süphe eder misiniz? diye soracak, oradakiler de hayir diyecekler. Bunun üzerine Deccal onu öldürecek, sonra diriltecek. Dirilttigi adam o anda: Vallahi senin hakkinda hicbir zaman simdikinden daha basiretli etli olmamisimdir seklinde cevap verecektir. Deccal onu tekrar öldürmek isteyecek ama buna gücü yetmeyecektir. Bu sahsin Hizir (a.s.) oldugu söylenir. (Buharî, Fiten, 27; Müslim, Fiten, 112) Yine Hz. Peygamber, Deccal'in aldatmacasina karsi da ümmetini söyle uyarmistir: Ben, Deccal'in beraberinde olan seyleri pekala biliyorum: Onun beraberinde sudan bir nehir ve atesten bir nehir olacaktir. Ama ates gördügünüz sey sudur. Su gördügünüz sey ise atestir. Imdi sizden kim buna erisir de su icmek isterse, ates gördügünden icsin. Cünkü onu su bulacaktir. (Buharî, Fiten, 26; Müslim, Fiten, 105-109). Demek ki Deccal, Allah'in, insanlari imtihan icin kiyametten önce gönderecegi bir sihirbazdir. Cennet'i Cehennem gibi; Cehennem'i Cennet gibi göstermeye calisarak fitne ve fesada sebep olacaktir. Kehf sûresinin ilk ve son ayetlerini (Deccal'e karsi) okuyan mümin onun fitnesinden korunmus olur. (Müslim, Fiten, 110)

Deccal, yeryüzünde kirk gün kalacaktir. Sikintidan dolayi kirk günün birinci günü bir yil gibi, ikinci günü bir ay gibi, ücüncü günü bir hafta gibi, diger günleri normal günler gibi gelecektir. (Müslim, Fiten, 110). Deccal'in gösterecegi harikalar; rüzgar estirmek, yagmur yagdirmak, bitki bitirmek vb. birtakim harikalardir.

Sonra Cenab-i Allah, Isa (a.s.)'i Sam'in dogusundaki Akminareye, iki melegin kanatlarina elini koymus oldugu halde indirecek ve Isa (a.s.) Deccal'i öldürecektir. (Müslim, Fiten, 110; Tirmizî, Fiten, 62).

Deccal'le ilgili hadis kitaplarinda pek cok rivayetler vardir. Bunlarin sahih, zayif ve merdûdlarini ayirt eden bir arastirmanin yapilmasi faydali olacaktir.

Allah, Deccal'in fitne ve fesadindan Ümmet-i Muhammedi korusun.
Sorular Yanitlar Abdestsiz Olarak Yapilmasi Yasak  Adagin Sartlari Nelerdir? Sorular Yanitlar Ilk Cuma namazi nerde kilindi? Anasayfa Namazda Iken okusuyun duyulmasi  Deccal Kimdir Bölum